Surowe mięso dla kota – czy można je podawać?
Surowe mięso dla kota – czy można je podawać? To pytanie od lat wywołuje dyskusje i wciąż pozostaje przedmiotem zainteresowania opiekunów zwierząt. Decydując się na podawanie surowego mięsa kotu, wielokrotnie nasuwają się na myśl kolejne: czy powinno być ono podawane jako przekąska czy jako pełnoporcjowy posiłek? Jakie mięso wybrać i czy można dodawać podroby? Czy powinno się je poddać obróbce termicznej, a może uzupełnić o witaminy i minerały? Odpowiedzi na powyższe pytania, postaramy się przybliżyć w poniższym artykule.
Kot to 100% mięsożerca
Kot to 100% mięsożerca, co oznacza, że jego dieta powinna opierać się głównie na białku pochodzenia zwierzęcego. Mięso dostarcza kotu niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów. Kot w swojej diecie może spożywać wiele rodzajów mięsa, m.in. drobiowe, takie jak kurczak i indyk, wołowina, dziczyzna czy ryby.
Dlatego dbając o dietę pupila, warto podawać mu karmę, która zawiera w swoim składzie nie tylko dużą ilość mięsa, ale także innych składników odżywczych i minerałów.
Odpowiednio skomponowana dieta dla kota jest najlepszym źródłem witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych, a dodatkowe spożycie przez pupila zawartego w gotowej karmie włókna, może wspierać mikrobiom przewodu pokarmowego, perystaltykę jelit, jak również pozwolić pozbyć się niechcianych kłaczków (pilobezoary). Bardzo ważne jest, aby w codziennych posiłkach pupila nie zabrakło tauryny. Koty nie są w stanie samodzielnie jej wytworzyć, a jej niedobór skutkuje szeregiem problemów zdrowotnych. Są to m.in. problemy takie jak:
- kardiomiopatia na tle niedoboru tauryny,
- centralne zwyrodnienie siatkówki oka,
- zaburzenia w rozrodzie,
- niedorozwój ośrodkowego układu nerwowego.
Przykładową, bardzo dobrą jakościową karmą dla kotów, która spełnia wszystkie kryteria pozwalające zachować kotom zdrowie, jest karma RAW PALEO. Karma ta nie zawiera zbóż, a wszystkie jej składniki pochodzenia zwierzęcego pochodzą z prawdziwego mięsa.
Jakie mięso powinno znaleźć się w kociej diecie?
Jeżeli chcielibyśmy odpowiedzieć na to pytanie z punktu widzenia kota, to właściwie odpowiedz powinna brzmieć: mięso małych gryzoni i ptaków. Niemniej jednak w przypadku większości domowych kotów to mięso drobiowe, a głównie kurczak jest oceniane jako najbardziej smakowite.
Przeczytaj na blogu: Tauryna dla kota – dlaczego ten aminokwas jest niezbędny w diecie kota?
Większość opiekunów podaje mięso drobiowe (indyk, kurczak, kaczka) oraz podroby (wątrobę, serca, żołądki). W diecie kota może znaleźć się również wołowina i podroby wołowe, ryby oraz produkty nabiałowe, które również mogą być wykorzystane jako jedno ze źródeł białka pochodzenia zwierzęcego.
Mówiąc o mięsie – mówimy o jego walorach odżywczych dla kota. I w tym przypadku na pierwszym miejscu zawsze pojawia się mięso drobiowe, które ma najlepiej zbilansowany skład aminokwasowy oraz cechuje się najwyższą strawnością spośród wszystkich gatunków mięs, znajdujących się w jadłospisie kotów. Choć teoretycznie każde mięso może znaleźć się w kociej diecie, możemy także przygotowywać mieszanki z różnych mięs, a także „miksów” mięs z podrobami.
Przeczytaj na blogu: Jaka karma dla kota – mokra czy sucha?
Istotą przygotowanych receptur jest spełnienie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne substancje odżywcze dla kota, będącego w określonym wieku, a także o określonej aktywności fizycznej.
Dieta barf czy pełnoporcjowa karma?
Dieta barf jest dietą domową przygotowaną na bazie surowych składników. Jeżeli jest przygotowana ze spełnieniem zapotrzebowania kota na wszystkie składniki odżywcze, to jest dietą pełnoporcjową. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej diety pełnoporcjowej, musi być ona przygotowana przez osobę, która posiada niezbędne wykształcenie żywieniowe.
Zawsze newralgicznym punktem jest okres wzrostu oraz ciąży i laktacji, kiedy organizm kota ma wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i bardzo łatwo może dochodzić do niedoborów substancji odżywczych, które mają przełożenie między innymi na opóźniony wzrost i rozwój płodu czy noworodka, jak i wystąpienia innych problemów zdrowotnych.
Przeczytaj na bloga: Jak wybrać odpowiednią karmę dla kota? Kompletny poradnik
W tej chwili w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się kocięta z niedoborami wapnia i patologicznymi złamaniami kończyn, wskutek utrzymania hodowli na nieprawidłowo zbilansowanych mieszankach barf`owych.
Surowe mięso dla kota a zagrożenia dla jego zdrowia
Jak wspomniano powyżej dieta surowa może zwiększyć ryzyko niedoborów, problemów wzrostowych u kociąt, jak również to, co najistotniejsze – infekcji bakteryjnych, pasożytniczych i innych. W internecie można znaleźć wiele artykułów, a także badań (m.in. American Animal Hospital Association ) która nie zaleca ani nie popiera karmienia zwierząt domowych surową lub odwodnioną, niesterylizowaną żywnością, w tym smakołykami pochodzenia zwierzęcego.
Przeczytaj na blogu: Jak prawidłowo karmić kota?
Istnieją badania w których udokumentowano obecność patogenów w surowej diecie zwierząt domowych oraz w kale psów i kotów na diecie opartej o surowe składniki. Co ważne, psy i koty mogą przenosić Salmonellę bez wykazywania jakichkolwiek klinicznych objawów choroby.
Czy należy gotować mięso dla kota?
Bez wątpienia każda obróbka cieplna jest zabezpieczeniem dla zwierzęcia i ogranicza ryzyko infekcji bakteryjnych. Jednocześnie gotowanie mięsa, nie pozbawia go żadnych wartości odżywczych. Badania Kerr i wsp. (“Apparent total tract energy and macronutrient digestibility and fecal fermentative end-product concentrations of domestic cats fed extruded, raw beef-based, and cooked beef-based diets” (2012)) wskazały, że gotowanie mięsa nie zmniejsza jego walorów odżywczych ani strawności. Decydując się jednak na dietę domową, dietę kota należy uzupełnić w niezbędne związki witaminowo-mineralne, takie jak np. tauryna.
Podsumowanie – karmienie kota surowym mięsem
Podsumowując, coraz więcej osób decyduje się na gotowane mięso dla swoich kotów. Badania wskazują, że gotowanie mięsa nie zmniejsza jego wartości odżywczych, a nawet może być bardziej bezpieczne w kontekście ryzyka infekcji. Warto jednak pamiętać o suplementacji niektórych składników, takich jak tauryna, która może być niższa w gotowanym mięsie niż w surowym.
Przeczytaj na blogu: Mokra i sucha karma w diecie kota. Na czym polega mieszane żywienie kota?
Ostatecznie, każdy opiekun kota musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej przygotowywać kotu posiłki samodzielnie, czy wygodniej i bezpieczniej będzie zaufać w tym temacie specjalistom i zdecydować się na wybór odpowiednio zbilansowanej karmy, takiej jak na przykład karmy RAW PALEO.