Co powinien jeść pies – podstawy prawidłowego odżywiania psa
Posiadanie psa daje dużo szczęścia i radości, ale jest to też ogromna odpowiedzialność, bo to właśnie od nas zależy zdrowie i dobre samopoczucie pupila.
Jednym ze sposobów na to, by zadbać o ukochanego psa, jest karmienie go w odpowiedni sposób. Jak powinna być skomponowana i zbilansowana psia dieta? Jakie produkty powinny się w niej znaleźć? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym wpisie!
Co powinien jeść pies? Poznaj najważniejsze składniki odżywcze w diecie psa
Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia psa. Dobrze zbilansowany jadłospis sprawi, że Twój czworonóg będzie zdrowy, wesoły, a dodatkowo taki sposób odżywiania pomoże mu uniknąć nadwagi oraz problemów trawiennych. Co zatem powinien jeść pies?
Przeczytaj na blogu: Jak karmić psa? Praktyczny poradnik dla wszystkich właścicieli psów
Warto zacząć od tego, że psy są wszystkożerne To oznacza, że w ich planie żywienia jest miejsce na mięso, zboża czy warzywa. Ale dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Oto składniki, których nie może w niej zabraknąć!
Białko
Prawidłowa podaż białka wspomaga rozwój masy mięśniowej, pozytywnie wpływa na zdrowie skóry i sierści oraz przyczynia się do poprawy ogólnego zdrowia zwierzaka.
Białko dostarcza psu niezbędnych aminokwasów, które wspierają wiele różnych funkcji metabolicznych, m.in. trawienie i pracę pęcherza. Aminokwasy, jak leucyna czy lizyna, biorą też udział w tworzeniu tkanki kostnej i mięśniowej.
Proteiny są niezbędne również dla działania układu odpornościowego oraz są ważnym źródłem energii dla psa, a dodatkowo dają uczucie sytości, co sprawia, że pies nie przejada się.
Dobrym źródłem białka dla psów są mięso, np. indyk, wołowina, królik, ryby (tuńczyk, łosoś) czy jaja oraz strączki, jak soczewica, ciecierzyca lub gryka.
Tłuszcze
Zdrowe tłuszcze to również obowiązkowy element żywienia psa. Zapewniają organizmowi czworonoga mnóstwo korzyści, od odpowiednich zapasów energii, po piękną, lśniącą sierść.
Tłuszcze pies może pozyskać głównie z pokarmów. Przykładowo kurczak i wołowina są bogate w trójglicerydy i kwas arachidonowy, zaliczany do grupy kwasów tłuszczowych Omega-6. Innymi dobrymi źródłami Omega-6 są olej słonecznikowych i kukurydziany. Z kolei olej rybi (np. olej z łososia), algi i siemię lniane są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3.
Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie te tłuszcze w odpowiednich ilościach.
Węglowodany
Chociaż psy nie potrzebują węglowodanów w takim stopniu, jak białka czy tłuszczu, wciąż są one ważnym elementem ich diety. Węglowodany są doskonałym źródłem szybko przyswajalnej energii, a przy tym są lekkostrawne. Dostarczają przy tym zwierzakowi błonnik oraz różne substancje odżywcze.
Węglowodany złożone, takie jak te, które, można znaleźć w zbożach, warzywach czy strączkach, dodatkowo wspierają układ trawienny oraz zdrowie jelit, poprawiając jakość stolca. Pokarmy z tej grupy sprawiają również, że zwierzę dłużej odczuwa sytość, co zapobiega przejadaniu się.
Dobrymi źródłami węglowodanów w psiej diecie są na przykład ryż, owies, ziemniaki oraz komosa ryżowa.
Witaminy i minerały
Witaminy i minerały odpowiadają za różne reakcje chemiczne zachodzące w ciele psa, na przykład za budowanie i utrzymywanie gęstości tkanki kostnej. Zbilansowany psi jadłospis powinien więc dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, takich jak witamina A, D, E, witaminy z grupy B, a także wapń czy fosfor.
Warto przy tym zaznaczyć, że psy nie potrzebują suplementacji witaminy C, ponieważ ich ciała wytwarzają ją w sposób naturalny. Trzeba też zaznaczyć, że jeśli pies odżywia się w zbilansowany sposób, nie potrzebuje dodatkowych suplementów, a nadmiar witamin czy minerałów może być dla niego wręcz szkodliwy. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie zwierzęciu wszystkich mikroelementów jest odpowiednia karma dla psa.
Jak często karmić psa? Optymalne porcjowanie w zależności od wieku psa
To, ile pies powinien jeść w ciągu dnia, zależy od jego wieku, wagi, rasy oraz na przykład ewentualnej ciąży. Podawanie psu odpowiedniej ilości karmy jest bardzo ważne i pomaga zwierzęciu utrzymać prawidłową masę ciała. Jak karmienie psa wygląda w praktyce?
Dieta i porcje dla szczeniaka
Szczenięta potrzebują więcej pokarmy, ponieważ szybko rosną. Dlatego zaleca się, by psiaki dziennie spożywały ilość jedzenia odpowiadającą około 5-6% ich masy ciała.
Przeczytaj na blogu: Czym i jak karmić szczeniaka?
Szczeniaczki w wieku 3-6 tygodni najlepiej karmić 4 razy dziennie, pieski w wieku 6-12 tygodni 3 razy dziennie, a starsze, w wieku 3-6 miesięcy, można zacząć karmić dwa razy dziennie.
Idealna pora posiłku to godziny od 7 do 17. Pamiętaj również, że smaczki powinny stanowić maksymalnie 5% szczenięcej diety.
Dieta i porcje dla dorosłego psa
Dorosły pies powinien zjadać pokarm o wadze około 2-3% masy ciała. Zdecydowana większość zwierzaków jada dwa posiłki dziennie. W praktyce może to wyglądać w następujący sposób:
- psy ras małych (1,4-9 kg): 80-120 g dziennie,
- psy ras średnich (14-23 kg): 180-360 g dziennie,
- psy ras dużych (27-45 kg): 420-640 g dziennie,
- psy ras olbrzymich (więcej niż 45 kg): 540-810 g dziennie, plus 30 g na każde dodatkowe 4,5 kg masy ciała powyżej 45 kg.
Przeczytaj na blogu: Ile razy dziennie karmić psa? Jak często powinien jeść pies?
Dieta i porcje dla psa seniora
Podobnie jak dorosłe psy, tak również bardziej zaawansowane wiekiem zwierzaki powinny zjadać dziennie ilość produktów odpowiadającą 2% ich masy ciała. Jednak, zamiast serwować im dwa większe posiłki, lepiej rozbić je na kilka mniejszych porcji. Zapobiegnie to obciążaniu układu pokarmowego psiego seniora.
Przeczytaj na blogu: Jak karmić psa seniora?
Zadbaj również o to, by miejsce, w którym pies spożywa posiłki, było spokojne i wolne od dodatkowych bodźców oraz stresorów. Jeśli masz więcej psów, postaraj się karmić staruszka oddzielnie, tak by inne zwierzęta mu nie przeszkadzały.
Rozważ również umieszczenie miski na niewielkim podwyższeniu, zwłaszcza jeśli Twój pies ma problemy z poruszaniem. Dzięki temu będzie mu łatwiej jeść.
Karma sucha, mokra czy żywienie mieszane?
Wybór pomiędzy karmą suchą, mokrą lub żywieniem mieszanym może być sporym wyzwaniem. Oba rodzaje karmy – oczywiście jeśli są wysokiej jakości – to zbilansowany sposób żywienia psa. Różnią się jednak stopniem przetworzenia i konsystencją.
Mokra karma dla psów ma wyższą zawartość wilgoci i powstaje poprzez zmielenie źródeł białka oraz dodanie do nich sosu. Następnie pokarm jest sterylizowany i puszkowany. Suchą karmę z kolei wytwarza się z masy mięsnej, która jest dzielona na drobniejsze kąski, suszona i pakowana.
Przeczytaj na blogu: Czy łączenie karmy mokrej i suchej jest zdrowe dla psa?
Sucha karma dla psa bardzo często jest wygodniejsza w użyciu oraz tańsza, z kolei karma mokra zazwyczaj jest smaczniejsza dla zwierzaka. Jest też przy tym dodatkowym źródłem nawilżenia oraz może być lepszym wyborem dla starszych psów, ponieważ łatwiej ją pogryźć.
Przeczytaj na blogu: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra. Jaka będzie najlepsza? Nasz ranking
Żywienie mieszane pozwala połączyć zalety obu pokarmów, a dodatkowo jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla psów. Nie tylko pozwala zwierzęciu na spożywanie jedzenia o różnych smakach i teksturach, lecz również zapewnia mu korzyści płynące z tych rodzajów karmy.
Jeśli nie wiesz, która karma będzie lepszym wyborem dla Twojego pupila, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże Ci skomponować dietę psa idealnie dopasowaną do jego wieku i potrzeb.
Dieta domowa dla psa – czy jednak karmy?
Gotowanie dla psa domowych posiłków może się wydawać optymalnym rozwiązaniem, ale wymaga ono doskonałej znajomości wszystkich potrzeb żywieniowych Twojego pupila.
Oczywiście, samodzielnie robione jedzenie ma mnóstwo zalet – pozwala w pełni kontrolować to, co spożywa pies, może być też odpowiednie dla wybrednych zwierzaków oraz tych cierpiących na nietolerancje pokarmowe – ale ma niesie za sobą też różne zagrożenia.
Domowa karma może nie być wystarczająco odżywcza lub wręcz przeciwnie, zawierać zbyt dużo witamin czy minerałów, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psa. Dlatego jeśli chcesz przygotowywać posiłki dla swojego zwierzaka, koniecznie skonsultuj ten pomysł z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci prawidłowo zbilansować dietę.
Przeczytaj na blogu: Jak wybrać karmę dla psa? 3 sztuczki stosowane przez producentów
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby gotujące dla swoich pupili jest korzystanie z przepisów pochodzących z niesprawdzonych źródeł. Bardzo wiele jadłospisów dostępnych online nie jest dopasowana do potrzeb czworonogów. Drugim błędem z kolei jest ignorowanie zawartych w przepisach zaleceń i stosowanie zamienników, co może skończyć się dodaniem do karmy czegoś szkodliwego dla psa. Dlatego, jeśli chcesz wypróbować jakiś przepis, pokaż go wcześniej lekarzowi weterynarii.
Produkty, których nie podawać psu
Opiekun psa powinien nie tylko wiedzieć, czym karmić swojego pupila, ale również jakich pokarmów pod żadnych pozorem nie powinien mu dawać. Produkty, których pod żadnym pozorem nie powinieneś dawać swojemu czworonogowi, są to m.in.:
- pestki jabłek, moreli, wiśni i śliwek – są silnie toksyczne dla psów,
- awokado – zawiera szkodliwą dla psów persynę,
- brokuły – znajdują się w nich izotiocjaniny, które nie są wskazane w diecie zwierzaków,
- kawa i fusy kawowe,
- skóra kurczaka, indyka i tłuste kąski mięsa – ze względu na dużą zawartość tłuszczu lepiej z nich zrezygnować,
- czekolada,
- winogrona i rodzynki,
- orzechy makadamia, migdały i pistacje,
- mleko i nabiał,
- grzyby,
- przyprawy, jak gałka muszkatołowa i cynamon,
- cebula, czosnek, szczypiorek i por,
- sól i ostre pokarmy,
- pomidory,
- surowe ziemniaki,
- drożdże i surowe ciasto,
- surowe mięso – może zawierać bakterie salmonelli lub E. Coli.
Przeczytaj na blogu: Czego nie może jeść pies. Lista zakazanych produktów dla psa
Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla psa. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci jeszcze lepiej zadbać o zdrowie Twojego pupila!