Czy łączenie karmy mokrej i suchej jest zdrowe dla psa?
Opiekunowie psów i kotów wybierają różne sposoby żywienia. Zazwyczaj w swoim wyborze kierują się potrzebami zwierzęcia, filozofią i stylem życia, czynnikami ekonomicznymi, ale też – nie ukrywajmy – własną wygodą.
Posiadacze dużych psów wybierają zazwyczaj karmy suche, bo są zbilansowane, wygodne w stosowaniu w domu oraz w czasie wypraw z psem. Ci, którzy mają małego szczeniaka, często uważają, że należy podawać mu tylko karmę mokrą. Opiekunowie kotów często karmią swoich pupili wyłącznie produktami mokrymi, co nota bene jest zgodne z naturą kota (kot pobiera wodę z pożywienia). Pośrodku znajdują się opiekunowie, którzy podają zarówno pokarm suchy, jak i mokry. Rano miseczka z karma suchą, a wieczorem posiłek składający się z karmy mokrej.
Nie brakuje też fanów łączenia dwóch różnych rodzajów karm w jednym posiłku – dla wzbogacenia walorów smakowych. W tym przypadku rodzi się zasadnicze pytanie – czy jest to właściwy sposób żywienia?
Jak to jest z żywieniem mieszanym?
Warto zastanowić się nie nad tym, czy karmimy zwierzę poprawnie według ustalonego schematu, ale w jaki sposób żywimy konkretnego psa czy kota, co będzie dla niego lepsze w aspekcie długoterminowego zdrowia? Czy pozostawienie kotu wolnego dostępu do suchej karmy w czasie wielogodzinnej nieobecności opiekuna w ciągu dnia jest błędem, bo jest to sucha karma?
Zdrowy pies lub kot, który od początku był żywiony w określony, zbilansowany sposób, jest do niego przyzwyczajony. Preferencja może dotyczyć nie tylko smaku, lecz i konsystencji, temperatury czy czasu podania posiłku. Jeżeli w stosowanym schemacie zwierzę czuje się dobrze, akceptuje go i toleruje (o czym świadczy kondycja przewodu pokarmowego i skóry), to najprawdopodobniej nie wymaga on zmian.
Czy podanie psu karmy suchej rano, a porcji karmy mokrej na kolację jest dobrym pomysłem?
Każdy organizm dąży do wewnętrznej równowagi, a żywienie – oczywiście w granicach rozsądku – „lubi urozmaicenie”. Przy odpowiedzialnym opiekunie te opcje wzajemnie się uzupełniają. Natomiast przy gwałtownych zmianach żywieniowych pojawiają się poważne problemy, nawet u zdrowych zwierząt. Podanie psu karmy suchej rano i karmy mokrej wieczorem (lub odwrotnie) nazywane jest karmieniem mieszanym.
Jeśli zdecydujemy się na mieszany model żywienia naszego czworonoga, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- zmianę sposobu żywienia wprowadzamy stopniowo
- obserwujemy jakość wypróżnień swojego psa (konsystencja, częstotliwość)
- kontrolujemy, by ilość dostarczanej energii i składników pokarmowych była taka sama, jak w przypadku karmienia jednym rodzajem pokarmu
- dany posiłek podajemy zawsze o konkretnej, stałej porze, np. porcja karmy mokrej zawsze rano o godz. 8.00, a karma sucha zawsze wieczorem o godz. 19.00 – ważna jest cykliczność!
Czy można zmieszać dwa rodzaje karmy i podać w trakcie jednego posiłku?
Jest to popularny zwyczaj stosowany przez właścicieli psów niejadków. Chcą oni w ten sposób wzbogacić walory smakowe karmy i zachęcić psa do jedzenia. Jeśli pies ma wrażliwy przewód pokarmowy, nie jest to zalecana forma żywienia. Jeśli pies nie chce jeść karmy, powinniśmy się zastanowić, czy nie ma alergii na któryś ze składników karmy. Dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykluczy ewentualną chorobę.
Paradoksalnie, pies może nie chcieć jeść karmy ze względu na jej wysoką jakość – przyzwyczajony do karm marketowych będzie marudził przy zdrowym żywieniu (to tak jak nam ludziom trudno zacząć jeść zdrowe sałatki, jeśli do tej pory nasza dieta składała się z pizzy).
Zalety karmienia mieszanego, czyli co zyskamy podając psu w ciągu dnia karmę suchą i mokrą?
Karma mokra jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe. Na pewno zachęci do jedzenia każdego psiego niejadka. Mokra karma jest nawet 3–4 razy mniej kaloryczna niż jej suchy odpowiednik. Łatwo się domyślić, że dawkowanie tych produktów mocno się od siebie różni i trzeba pamiętać o serwowaniu ich w proporcjonalnie mniejszych lub większych porcjach. W przypadku mieszania karm RAW PALEO należy pamiętać, że 100g karmy suchej RAW PALEO odpowiada 370g karmy mokrej RAW PALEO.
Pies powinien zawsze mieć stały dostęp do wody. Jednak wzbogacając jego dietę w karmę mokrą zyskujemy pewność, że przyjmuje on wystarczająco dużą ilość płynów, ponieważ woda stanowi około 75% składu karmy mokrej.
Jaki rodzaj żywienia będzie najlepszy dla zwierząt chorych?
W przypadku chorych zwierząt stosujemy odpowiednio zbilansowaną dietę o właściwej konsystencji, podając ją w odpowiednich odstępach czasu. W ten sposób możemy znacząco wspomóc terapię farmakologiczną. W niektórych chorobach zdecydowanie rekomenduje się karmę mokrą (np. choroby dolnych dróg moczowych, choroby nerek). W innych konsystencja ma znaczenie drugoplanowe, bo chodzi o właściwy bilans odżywczy. Oznacza to, że przywrócenie wewnętrznej równowagi organizmu może w każdym przypadku oznaczać inny schemat żywienia. Niemniej jednak, każdy z tych schematów w przypadku zwierząt chorych powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.
I to właśnie z punktu widzenia lekarza, bardzo trudnymi pacjentami są zwierzęta przyzwyczajone wyłącznie do jednego typu pokarmu, czyli karmy suchej lub mokrej. Uniemożliwia to bowiem wprowadzanie zmian, które znacząco mogą poprawić stan zdrowia, apetyt, czy kondycję pacjenta. Dlatego już w przypadku zwierząt młodych, zdrowych zaleca się rozsądne urozmaicanie żywienia, które kontynuuje się w dorosłym życiu.
Łączenie karmy suchej i mokrej jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy urozmaicić dietę naszego pupila. Będzie też zdecydowanie bardziej atrakcyjną formą żywienia w przypadku zwierząt wybrednych. Pamiętajmy, by każdą zmianę w sposobie żywienia wprowadzać stopniowo i z uwzględnieniem kondycji naszego pupila, a będzie długo cieszył się zdrowiem i witalnością.
Sprawdź przygotowane specjalnie dla Ciebie i Twojego psiego przyjaciela pakiety mieszane w atrakcyjnych cenach!