Zapalenie ucha u psa: objawy i leczenie
Zapalenie ucha u psa jest jedną z częstszych przyczyn wizyt psów w gabinetach weterynaryjnych. Nawracające zapalenie uszu i niekończące się wizyty bywają frustrujące dla opiekunów, a dyskomfort towarzyszący objawom zapalenia uszu – nieprzyjemny dla zwierząt.
Zapalenie ucha jest częstą przypadłością psów w okresie wzmożonych letnich kąpieli. Schorzenie to częściej spotykane jest w przypadku ras z opadającymi uszami, takich jak spaniel, jamnik czy labrador.
Jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha u psa?
Większą częstotliwość infekcji uszu możemy zauważyć u psów, które często się kąpią i są narażone na dostanie się wody do przewodu słuchowego. Wilgotne i ciepłe środowisko wewnątrz kanału jest idealnym warunkiem do rozwoju bakterii i drożdżaków.
Do pozostałych przyczyn zapalenia ucha należą:
- alergia pokarmowa lub atopowe zapalenie skóry
- ciało obce wewnątrz kanału słuchowego (np. źdźbła traw)
- pasożyty (np. świerzbowiec)
- nieodpowiednia pielęgnacja uszu, nadmiar zalegającej woskowiny
Ucho psa składa się z następujących elementów:
- ucho zewnętrzne – w jego skład wchodzi małżowina uszna i długi kanał słuchowy w kształcie litery L (tu znajdują się gruczoły łojowe produkujące wydzielinę uszną)
- ucho środkowe – w nim znajduje się jama bębenkowa, błona bębenkowa, trąbka Eustachiusza i kosteczki słuchowe
- ucho wewnętrzne – tu znajduje się ślimak, kanały półkoliste i nerwy słuchowe
Objawy zapalenia ucha u psa
Zapalenie ucha u psa ma dosyć charakterystyczne objawy i z pewnością zauważysz, że sprawiają psu dyskomfort. Należą do nich:
- trzepanie głową
- drapanie się po uszach
- zaczerwienienie małżowiny usznej
- bolesność przy próbie dotyku
- wydzielina o nieprzyjemnym zapachu
Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa?
Przede wszystkim możesz zauważyć subtelne sygnały, takie jak potrząsanie głową, uszy pupila mogą być zaczerwienione, a na małżowinie usznej mogą być widoczne strupki powstałe w wyniku drapania się.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
Budowa ucha u psa różni się od budowy ucha człowieka – w związku z tym wymaga innej pielęgnacji.
Aby zapobiegać zapaleniu ucha u Twojego psa, staraj się, by jego uszy były starannie osuszone po kąpielach w zbiornikach wodnych, a także po każdej kąpieli pielęgnacyjnej.
Właściwości absorbujące nadmiar wilgoci posiada preparat OTICURANT®, którego opatentowana formuła wspiera fizjologiczny stan ucha i pomaga niwelować nieprzyjemny zapach.
OTICURANT® to preparat w postaci proszku, który wiąże wilgoć i pomaga usuwać zalegającą woskowinę. Poprzez zapewnienie odpowiedniego pH ogranicza namnażanie bakterii i drożdżaków w przewodzie słuchowym.
Kolejnym prostym krokiem do utrzymania prawidłowego stanu psich uszu jest regularna kontrola ilości zalegającej woskowiny oraz odpowiednia pielęgnacja.
W związku z tym, do czyszczenia uszu stosuj preparaty przeznaczone do pielęgnacji uszu psów i kotów. Znajdziesz je w lecznicach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych.
W trakcie pielęgnacji czyść jedynie ucho zewnętrzne, delikatnie aplikując preparat pielęgnacyjny do ujścia kanału słuchowego. Wacikiem kosmetycznym przetrzyj jedynie powierzchnię małżowiny usznej. Do czyszczenia psiego ucha pod żadnym pozorem nie używaj patyczków!
W przypadku niepokojących objawów – niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Leczenie zapalenia ucha u psa
Jeśli zauważysz opisane przez nas objawy, nie bagatelizuj ich i nie próbuj leczyć na własną rękę. Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może skutkować powikłaniami.
Dlaczego objawy zapalenia ucha należy skonsultować z lekarzem weterynarii?
Lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leczenie, dzięki któremu psiak poczuje ulgę, a uszy wrócą do zdrowia. Zrobi to na podstawie wywiadu z opiekunem i badania psa oraz stopnia zaawansowania stanu zapalnego.
Pamiętaj, aby przestrzegać wskazań lekarza weterynarii i stosować zalecone preparaty tak długo, jak wymaga tego terapia.