Rola suplementów w żywieniu psów i kotów
Wielu opiekunów zwierząt zastanawia się, kiedy i w jakich sytuacjach należy podawać zwierzakowi suplementy wspomagające jego zdrowie. Z naszego artykułu dowiesz się:
- jak karmić zwierzaka aby nie dopuścić do niedoborów substancji odżywczych
- jak wybrać odpowiednie suplementy i na co zwrócić uwagę
- dlaczego suplementacja jest istotna dla Twojego pupila
Zyskujący na popularności wśród ludzi trend dotyczący zdrowego odżywiania, zaczyna być również widoczny w żywieniu zwierząt. Rosną także oczekiwania właścicieli psów i kotów wobec produktów, którymi je karmią (karm, suplementów, przysmaków). W głównej mierze są one związane z: zawartością naturalnych składników, jakością użytych do produkcji surowców oraz ich funkcjonalnością (dokładne dane zawiera tabela).
Powracamy do natury, ponieważ myślimy, że im bardziej naturalne pożywienie wybieramy, tym więcej wartości odżywczych zapewniamy naszym pupilom. Czy tak naprawdę jest? A nasza natura – przecież i ona uległa pewnym zmianom. Przemysł, rozwój miast, zanieczyszczenia, regulacja rzek, nowoczesne rolnictwo, żywność, substancje odżywcze…
Jak zmieniła się zawartość substancji odżywczych w żywności na przestrzeni lat?
Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii i innych krajach, polegające na analizie porównawczej zawartości substancji odżywczych w wybranych produktach spożywczych spotykanych na rynku obecnie oraz 50 i 100 lat temu, pozwoliły na stwierdzenie, że: prawie 80% produktów ma znacznie niższą zawartość żelaza i wapnia oraz o ok. 75% mniej witaminy A niż pokarmy naszych rodziców i dziadków. W ciągu dziesięcioleci zmniejszyła się również zawartość witaminy C i ryboflawiny o mniej więcej 50%, a ilość pozostałych witamin z grupy B (głównie tiaminy i niacyny) spadła w przypadku 12- 33% produktów.
Niezależnie od miejsca badania i metodologii, wniosek pozostaje ten sam: żywność naszych czasów jest uboższa w niektóre substancje odżywcze. Taki stan rzeczy, jak wcześniej wspomniano, może być wynikiem wielu czynników, od zanieczyszczenia środowiska przez niezrównoważone rolnictwo, po ingerencję człowieka w naturę.
Co zrobić, aby unikać niedoborów substancji odżywczych w diecie psa lub kota?
Odpowiedź jest prosta: wybrać karmę dobrej jakości, która spełnia potrzeby żywieniowe zwierzęcia. I czytać etykiety.
Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, by karma była dostosowana do gatunku (pies/kot), wieku i kondycji Twojego pupila. Pamiętaj, że metabolizm kota i psa znacznie się różnią od siebie. Karmy „kocie” są dostosowane do „potrzeb kocich”, a psie – „do psich”. Każda z nich zawiera szereg substancji odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota lub psa.
Warto również pamiętać, że potrzeby seniora i juniora są inne. Jeżeli uda nam się zastosować do tych najprostszych reguł, zmniejszymy prawdopodobieństwo niedoborów pokarmowych w diecie naszego czworonoga. W niektórych sytuacjach jednak, np. przy żywieniu sposobem domowym, warto sięgnąć po profesjonalnie zbilansowane dodatki witaminowo – mineralne, czyli suplementy diety. Stanowią one bowiem praktyczne i skuteczne rozwiązanie problemów niedoborów żywieniowych i/lub zapobiegają ich wystąpieniu.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze suplementów diety dla czworonoga?
Ale co to jest suplement diety? Według definicji jest to mieszanka paszowa uzupełniająca, która zawiera źródło określonych substancji odżywczych, po dodaniu której uzyskujemy zbilansowaną dla danego zwierzęcia dietę. Suplementy mogą mieć różną postać: od syropów, przez proszki i pasty, po tabletki i kapsułki. Najwygodniejszą opcją są kapsułki typu Twist Off, które można podać na dwa sposoby: w całości (kapsułka jest z materiału nadającego się do spożycia przez zwierzę) lub wycisnąć zawartość kapsułki do jedzenia albo na łapkę.
Kapsułki Twist Off są najlepszym rozwiązaniem dla psa lub kota, który nie toleruje innej postaci podawania preparatów lub jego podanie w innym sposób jest dla właściciela niemożliwe.
Bardzo ważnym aspektem, ograniczającym ryzyko niedoborów, jest stosowanie suplementu według rekomendacji producenta, umieszczonej na etykiecie opakowania. Najwygodniejszym dla właściciela i zwierzęcia rozwiązaniem jest stosowanie preparatu jeden raz dziennie. Jednak to, jak często należy podawać suplement, jest bezpośrednio związane z jego składem: rodzajem substancji, ich ilością i/lub stężeniem w produkcie. Bardzo ważne jest również, aby nie przekraczać ilości rekomendowanej przez producenta, gdyż może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne (zatrucie).
Ogromne znacznie przy wyborze suplementu dla pupila ma również zaufanie do konkretnego producenta, oferującego produkty potwierdzonej jakości (certyfikaty, publikowane wyniki badań). Obecność danego producenta na rynku wiele lat świadczy o zdobytym zaufaniu konsumentów.
Dlaczego warto sięgać po suplementy diety?
Suplementy diety dla zwierząt, szybko i skutecznie uzupełniają niedobory. Mogą być stosowane okresowo, zapobiegając ewentualnym niedoborom substancji odżywczych lub stanowić stały element profilaktyki chorób. Na szczególną uwagę zasługują zwierzęta starsze i rosnące, które są bardziej narażone na tego rodzaju niedobory.
Suplementy diety pełnią szczególną rolę we wspomaganiu terapii zwierząt przewlekle chorych np. suplementy zawierające substancje budulcowe chrząstki, takie jak glukozamina, chondroityna, kwas hialuronowy, które w przypadku chorób stawów powinny być przyjmowane w sposób ciągły. W wielu przypadkach poprawiają one komfort życia zwierzęcia, zmniejszają ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych oraz – w przypadku operacji – pomagają szybciej wrócić do aktywności ruchowej.
Suplementy diety to również grupa produktów, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom, poprawiają wygląd zwierzęcia, stan jego skóry oraz jakość sierści i włosa. Warto sięgnąć po nie w okresie linienia (wiosna, jesień) lub przed wystawą. A gdy zwierzę narażone jest na długotrwały stres (przeprowadzka, urodzenie się dziecka, wyjazd) można mu pomóc, podając naturalne wyciągi i ekstrakty z roślin, które mają działanie delikatnie kojące i pozwalają utrzymać jego dobre samopoczucie bez efektu otumaniania.
Mądrze dobrana suplementacja, najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii, pomoże zachować Twojego pupila w dobrej kondycji i może stanowić kluczowy element jego profilaktyki. Odpowiednio dobrane preparaty, podawane okresowo (stymulacja odporności wiosną lub jesienią, poprawa wyglądu skóry i sierści) lub w sposób ciągły (witaminy i minerały przy diecie domowej) pozwolą na utrzymanie Twojego psa lub kota w pełnym zdrowiu. A gdy przyjdzie np. Sylwester, czy wakacyjny wyjazd, będziesz się nim cieszył razem ze swoim pupilem i odpowiednim suplementem, który wprawi go w dobre samopoczucie i ochroni przed stresem w tym trudnym dla niego okresie.
Pamiętaj jednak, że większość suplementów na bazie naturalnych składników musisz zacząć podawać wcześniej – przed spodziewaną okazją/wyjazdem/urlopem, gdyż ich delikatne działanie wymaga odpowiedniego czasu na uzyskanie pełnego efektu. Natura daje dużo możliwości, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób skutecznie skorzystać z suplementów stanowiących jej skoncentrowane źródło.
Źródła:
Flores, Pet Food Forum 2017
Davis D. R., 2009: Declining fruit and vegetable nutrient composition: what is the evidence? HortScience 44, 1, 15–19
Davis D. R., Epp M. D., Riordan H. D., 2004: Changes in USDA food composition data for 43 garden crops, 1950 to 1999. J. Am. Coll. Nutr. 23, 6, 669–682
Marles R. J., 2017: Mineral nutrient composition of vegetables, fruits and grains: The context of reports of apparent historical declines. Journal of Food Composition and Analysis, 56, 93-103
Thomas, D. E., 2000: A study on the mineral depletion of the foods available to us as a nation over the period 1940 to 1991. Medical Research Council auspices
https://www.healthyyounaturally.com/edu/fruits-veggies-enough-nutrients.htm