Karma dla psa po sterylizacji lub kastracji – jaka powinna być dieta psa?
Kastracja i sterylizacja to nie tylko sposób na zmniejszenie liczby psów niechcianych. Zabiegi te zmniejszają ryzyko wielu kłopotów zdrowotnych Twojego psa. Musisz jednocześnie pamiętać, że wykastrowany czy wysterylizowany psiak będzie do teraz potrzebował nieco innej diety oraz większej porcji ruchu.
Z pewnością wiesz, że zarówno sterylizacja, jak i kastracja to zabiegi, które mają diametralny wpływ na zdrowie Twojego czworonoga. Ale czy zdajesz sobie równocześnie sprawę, że odtąd musisz zadbać w szczególny sposób o swojego psa? Najważniejszym elementem tej opieki jest zmiana karmy na mniej kaloryczną, a jednocześnie sytą i wpływającą pozytywnie na kondycję i samopoczucie psiaka. Zobacz, jaka jest najlepsza karma dla wykastrowanego lub wysterylizowanego zwierzaka. Sprawdź również, jak w ogóle powinna wyglądać dieta Twojego psa po tych zabiegach.
Jak kastracja lub sterylizacja wpływa na zdrowie psa?
Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które nie pozostają obojętne na stan zdrowia Twojego psa. Ale bez obaw – efekty tych zabiegów należą zdecydowanie do korzystnych. Jakich konkretnie?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że są to jedne z bardziej bezpiecznych i bezbolesnych zabiegów. Wykonuje się pod całkowitą narkozą – zatem Twój czworonóg nie cierpi w trakcie ich przeprowadzania.
Kastracja i zabieg sterylizacji zapobiegają niechcianej ciąży u niedopilnowanej suczki. To z kolei wyklucza wszelkie powikłania przy porodzie.
Obydwa te zabiegi minimalizują także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych – u suczek chodzi o raka gruczołów sutkowych; u psów – chodzi o raka prostaty oraz guzy gruczołów odbytowych.
Ponadto zabieg kastracji u suczki sprawia, że zmienia się gospodarka hormonalna. To z kolei skutkuje brakiem cieczki, a także takich jej powikłań jak ciąża urojona czy ropomacicze.
Dlaczego nadwaga jest niebezpieczna dla psa?
Nadwaga to jeden z tych problemów zdrowotnych, który zniechęca większość opiekunów psów czy suczek do wykonania zabiegu kastracji lub sterylizacji. Czy obawy są słuszne? Nie do końca. Faktem jest, że kastracja wpływa na zmiany w gospodarce hormonalnej – w tym na pracę tarczycy, a tym samym zwiększa ryzyko nadwagi. Jednocześnie prawdą jest również to, że wiele w tej kwestii zależy od zmiany diety, jak i zapewnienia psu większej ilości ruchu.
Przeczytaj na blogu:
Otyłość u psów – kiedy Twój pies ma nadwagę?
Jak walczyć z otyłością u psów?
Czym grożą zaniedbania w tej kwestii? Zlekceważona nadwaga niesie szereg tragicznych konsekwencji, takich jak:
- otyłość – to choroba obciążająca serce i płuca psa oraz grożąca cukrzycą;
- kłopoty ze stawami;
- spowolniony i zaburzony metabolizm;
- zakłócone funkcjonowanie wątroby;
- spadek odporności;
- dysplazja;
- cukrzyca;
- choroby nerek;
- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Jedynie zmiana diety i kontrola masy ciała psiaka oraz zwiększenie ruchu mogą skutecznie zapobiec tym następstwom.
Zobacz Jak karmić psa? Praktyczny poradnik dla wszystkich właścicieli psów
Jak powinien być karmiony pies po sterylizacji?
Dieta psów po kastracji i sterylizacji powinna być przede wszystkim lekkostrawna, czyli o obniżonej zawartości tłuszczu. Idealna psia dieta po sterylizacji i kastracji musi jednocześnie dostarczać zwierzakowi wszystkich ważnych składników pokarmowych. Dobrze, jeśli będzie ułatwiała spalanie tłuszczu zwierzakowi i tłumiła zwiększone uczucie głodu, czyli będzie obfitowała w białko. Ten składnik potrafi poskromić nadmierny apetyt, a jednocześnie pomaga w utracie tkanki tłuszczowej.
Pies po sterylizacji i kastracji powinien mieć też zapewnioną odpowiednio zbilansowaną dietę. Chodzi o to, by uwzględniała ona zapotrzebowanie energetyczne psiaka. W przeciwnym razie zwierzakowi może zabraknąć sił i ochoty do podejmowania aktywności.
Musi to być także dieta ograniczająca spożycie łatwostrawnych węglowodanów, które powodują odkładanie się tłuszczu. Mowa tu o takich produktach jak m.in.: ryż, makaron, ziemniaki.
W diecie psa po zabiegu kastracji i sterylizacji nie mogą też pojawiać się żadne „resztki” ze stołu. Stanowią one źródło pustych kalorii, co powoduje wzrost masy ciała u psiaka.
Jaka karma dla psa po sterylizacji lub kastracji?
Jeśli masz problemy z ustaleniem zapotrzebowania kalorycznego u swojego czworonoga po sterylizacji czy kastracji koniecznie wybierz specjalną gotową karmę dla psów po kastracji. Mowa tu o karmie typu light sterilised. Dlaczego to dobry wybór? Po pierwsze jest to karma o obniżonej zawartości tłuszczu. Po drugie w jej składzie znajduje się pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego z takich mięs jak jagnięcina, kurczak czy łosoś.
Zobacz karmy weterynaryjne w sklepie Vet Expert
Gdy masz psa z nadwagą i po sterylizacji czy kastracji doskonałym wyborem będzie karma w składzie której znajduje się l-karnityna. Składnik ten pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała. Ponadto poprawia funkcje: układu nerwowego, a także serca i mięśni szkieletowych.
Decydując się na żywienie psiaka po kastracji czy zabiegu sterylizacji karmą specjalistyczną musisz pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze – chociaż karma ta zawiera mniej kalorii, pies nie może mieć do niej nieograniczonego dostępu. To będzie stymulowało niepotrzebnie jego układ pokarmowy i zwiększało apetyt. Po drugie – musisz dopasować karmę do rasy psa. To ważne głównie ze względu na dawkowanie, które będzie zupełnie inne w przypadku psów małych ras, a inne u psów średnich czy olbrzymich.
Podsumowując – dieta wykastrowanego lub wysterylizowanego psa musi ulec zmianie, jeśli chcesz, aby Twój pies nie nabawił się nadwagi lub chorobliwej otyłości. Możesz przygotowywać psu lekkie, ale syte posiłki samodzielnie. Jeśli jednak nie masz pewności co do ich odpowiedniej kaloryczności, sięgnij po gotowe rozwiązanie, jakim jest specjalistyczna karma dla psa po sterylizacji lub kastracji. Ich wybór jest ogromny, co oznacza, że bez trudu znajdziesz w tej ofercie ulubione smaki swojego zwierzaka. Pamiętaj też, aby zapewnić swojemu wysterylizowanemu lub wykastrowanemu przyjacielowi większą porcję ruchu. Zadbaj jednocześnie o to, by spacery były jak najbardziej atrakcyjne dla pupila.