Przerażają Cię koszty odchudzania psa?

Przerażają Cię koszty odchudzania psa? Zobacz, co stwierdzili naukowcy!

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania w trakcie odchudzania 22 psów różnych ras, w różnym wieku (między 26 a 168 miesięcy) i płci (14 wykastrowanych samców i 8 samic, z czego 7 wykastrowanych).

Całkowity okres odchudzania wyniósł od 89 do 824 dni (średnio: 291).

Trzynaście psów karmiono wyłącznie suchą dietą wysokobiałkową o zwiększonej zawartości włókna, osiem psów otrzymywało wyłącznie suchą dietę wysokobiałkową o umiarkowanej zawartości włókna, a jeden pies otrzymywał kombinację suchej i wilgotnej diety wysokobiałkowej o umiarkowanej zawartości włókna.

Podczas odchudzania nie podawano żadnych innych produktów. Zebrano również informacje dotyczące żywienia sprzed okresu odchudzania, w którym to psy otrzymywały różne produkty suche i wilgotne, w tym karmy „light” i inne produkty terapeutyczne oraz żywność i przekąski przeznaczone dla człowieka.

W trakcie analizy oszacowano koszty żywienia psów przed i w trakcie okresu odchudzania, i stwierdzono, że nie różniły się one znacząco.

Powodem braku różnicy było przede wszystkim:

  • dokładne dawkowanie – używanie elektronicznej wagi do odmierzenia porcji
  • wykluczenie innych produktów poza zalecaną dietą

Komentarz Zespołu VetExpert:

Podsumowując, można powiedzieć, że odchudzanie z udziałem specjalnie w tym celu dedykowanej diety może przynieść dwa widoczne i pozytywne efekty:

  1. Efekt zdrowotny – zmniejszenie masy ciała, a co za tym idzie eliminację ryzyka chorób współistniejących z nadwagą i otyłością
  2. Obniżenie kosztów utrzymania psa, przy stosowaniu się do reguł przestrzegania dziennej dawki

Do tego możemy również dodać kolejny – nasze dobre samopoczucie, wynikające z tego, że zadziałaliśmy prozdrowotnie, jeżeli chodzi o naszego psa i zrobiliśmy to w rozsądny finansowo sposób.

 

Przygotowane na podstawie: Feeding obese dogs during weight loss is on average cost‐neutral. German, A. J. ; Luxmore, J. ; Holden, S. L. ; Morris, P. J. ; Biourge, V. Journal of Small Animal Practice, June 2015, Vol.56(6), pp.366-369, https://doi.org/10.1111/jsap.12338