Czym i jak karmić szczeniaka?
czym i jak karmić szczeniaki franek paśko blog artykuł

Czy Twój szczeniak również potrafi pochłonąć niezliczoną ilość pokarmu i ciągle jest godny? Czy dieta dla 6-miesięcznego szczeniaka jest taka sama jak dla psa 6-letniego? Jeżeli niedawno udało Ci się zostać szczęśliwym właścicielem psa, to prawdopodobnie takie pytania Cię nękają. W tym artykule postaram się na nie odpowiedzieć i rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące karmienia Pupila!

Wolisz format wideo? Zachęcamy do oglądania. Treść całego artykułu znajduje się poniżej ⬇️

Jako lekarz weterynarii widziałem niestety, wiele przykrych skutków błędów żywieniowych, bardzo często w fazie szczenięcej. Aby więcej psiaków cieszyło się zdrowiem, postanowiłem zebrać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania właścicieli. 

Czy karmienie szczeniaka może być proste?

Jak dobrze wiesz, szczeniak to plac gorączkowej budowy i wulkan energii w jednym. Potrzebuje odpowiedniej ilości budulca (m.in. białka, wapnia i fosforu) umożliwiających szybki, równomierny rozwój.

Jednocześnie potrzebuje obfitych dawek energii, aby móc ciągnąć Cię za nogawkę.

W skrócie: szczeniak to chodzący żołądek. Kilkumiesięczny, 10-kilogramowy maluch potrafi zjeść objętościowo tyle samo pokarmu, co jego 20-kilogramowy wujek.

Jego pierwszym pokarmem jest mleko matki, zawierające ok. 9% tłuszczu i 8% białka. To bardzo dużo. Dla porównania, zawartość tłuszczów i białek w mleku krowim jest ok. 2-3 krotnie niższa.

Jak zapewnić psu zdrowy rozwój?

Mleko przestaje wystarczać szczenięciu gdzieś w okolicach 4 tygodnia życia. Od tego momentu zdrowie szczenięcia zależy od odpowiedniej jakości diety, która powinna być bogata w białko i tłuszcze. 

Przyjmuje się, że karma dla szczeniąt powinna zawierać co najmniej 25% białka w suchej masie karmy (zwykle zawiera 28-30%). Dla porównania – w karmach dla psów dorosłych  to to 22-25% białka w suchej masie.

Ile energii potrzebuje szczeniak? Karmy dedykowane szczeniętom zawierają aż 300-400 kcal więcej, niż w przypadku karm dla psów dorosłych.

kiedy szczeniak może zacząć jeść karmę suchą

Jakie są niezbędne substancje dla prawidłowego rozwoju psa?

Procentowy udział tłuszczów i białek to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Tłuszcz podawany szczeniętom powinien być nie tylko źródłem energii, ale także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Psy rosnące powinny otrzymywać:
 – Kwas linolowy (jeden z kwasów omega-6), powinno go być co najmniej 250 mg na kilogram masy ciała,
 – DHA (omega-3), jego minima nie zostały jeszcze jednoznacznie określone. Wiadome jednak jest, że wspomaga rozwój mózgu, wzroku i słuchu szczeniąt.

Szczeniak karmienie

Pozostałe ważne substancje

Ważne jest także, aby pokarm dla szczeniąt zawierał dużą ilość argininy. M.in. wspomaga mechanizmy odporności, reguluje stężenia niektórych hormonów (np. hormonu wzrostu).

Kluczowe dla wzrostu są również wapń i fosfor, których szczenięta potrzebują dużo więcej, niż psy dorosłe. Ale dużo więcej nie znaczy, że bez ograniczeń, ponieważ nadmiar wapnia jest równie szkodliwy jak jego niedobór.

Optymalny zakres ilości wapnia w diecie:

– szczeniąt ras dużych – od 0,7% do 1,2% udziału w suchej masie pokarmu
 – szczeniąt ras małych i średnich – od 0,7% do 1,7%

jaka karma dla szczeniąt

Dlaczego jest to ważne? 

Szczenięta początkowo wchłaniają wapń proporcjonalnie do jego ilości w diecie. Stąd, jego ewentualny nadmiar w pożywieniu skutkuje nadmiarem w organizmie i zaburzeniami rozwoju kości. Dopiero od około 10 miesiąca życia pies sprawnie obsługuje ewentualny nadmiar tego pierwiastka w pokarmach. 

Jak podawać pokarm?

Gwałtowne zmiany w diecie niemal zawsze kończą się u szczeniaka biegunką, gdyż nierozwinięty układ pokarmowy po prostu nie radzi sobie z nowymi pokarmami. Nawet najlepszy pokarm, wprowadzony zbyt szybko, spowoduje biegunkę.

Dlatego generalnie karmienie szczeniaka powinno opierać się na dwóch zasadach:

  1. Pierwsze posiłki dla szczenięcia powinny mieć konsystencję papki. Może to być rozmoczona sucha karma, mokre karmy typu pasztet czy zmielone mięso i warzywa.
  2. Wszelkie nowości należy wprowadzać stopniowo, przez kilka dni. Pierwszego dnia nowość w diecie może stanowić 1/10-1/5 porcji pokarmu, w kolejnym dniu ok. 1/4 i tak dalej. Po kilku dniach będzie możliwe bezpieczne podanie porcji nowego pokarmu.

karmienie szczeniaka - jak podawać posiłki

 

Przyzwyczajanie do rożnych pokarmów

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli karma jest dla psa smaczna i zapewnia mu zdrowie, to nie ma sensu „kombinować”. Może to być recepta na kłopoty.

Psy potrafią bardzo przywiązać się do karmy i, przynajmniej początkowo, odrzucać inną. Co więcej, ich preferencje mogą obejmować nie tylko smak i konsystencję, ale nawet… kształt granulek. Może się to okazać problemem, kiedy:
 – z różnych powodów takiej karmy zabraknie (np. na wyjeździe)
 – lub kiedy na przykład, w związku ze szczególną dietą związaną ze stanem zdrowia, będzie trzeba mu podać inny pokarm.

Źródła problemów ze zdrowiem szczeniąt

Nadopiekuńczość i suplementy

Jednym z najczęstszych źródeł problemów jest… nadopiekuńczość właścicieli. Gdy karmienie szczeniaka opiera się na pełnoporcjowej karmie, to absolutnie nie ma potrzeby stosowania suplementów. Karma sama w sobie stanowi wystarczające źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

O ile nie ma ku temu wyraźnych wskazań ze strony lekarza weterynarii, suplementy nie tylko nie pomogą psu, ile wręcz mu zaszkodzą. Szczególnie jeśli pies pije mleko, które również jest bogatym w wapń pokarmem, a nie prostym zamiennikiem wody.

Konsekwencje przejścia na karmę dla psów dorosłych w nieodpowiednim momencie

kiedy wprowadzać karmę dla psów dorosłych

Dlatego w tym miejscu warto postawić pytanie:

Kiedy przejść na pokarm dla psów dorosłych?

Wtedy, kiedy tempo wzrostu psa znacznie spada, czyli osiąga on wzrost bliski docelowego. Moment ten zależy przede wszystkim od rasy psa. Przybliżony wiek zwierzęcia znajdziesz w tabeli poniżej, przy czym kluczowe jest pojawiające się w niej słowo „około”.

kiedy pies staje się dorosły tabela

Jeżeli pies jest rasowy – sprawa jest prosta, ponieważ na podstawie wzorca rasy można z łatwością ustalić, jaka powinna być docelowa masa ciała i wielkość dorosłego psa. 

Znacznie gorzej jest w przypadku mieszańców – tutaj trzeba dużo więcej wyczucia. Gdy nie jesteśmy pewni, pamiętajmy, że bezwzględnie nie należy czekać zbyt długo.

Pamiętajmy, że karmienie szczeniaka to sprawa delikatna. Nie wprowadzaj rewolucji, rob to stopniowo – na przestrzeni tygodnia-dwóch.