Jak karmić psa? Praktyczny poradnik dla wszystkich właścicieli psów
jak karmić psa

Żywienie psa zgodne z jego naturalnymi potrzebami jest gwarancją jego dobrego zdrowia i świetnej formy na długie lata, na czym nam wszystkim zależy. 

Właśnie dlatego przygotowaliśmy kompletny przewodnik po psiej diecie, możliwych związanych z nią problemach i sposobach, jak sobie z nimi radzić. Wierzymy, że dzięki niemu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie dręczące Was wątpliwości związane z żywieniem psów!

Zanim przejdziesz do artykułu sprawdź co wiesz o żywieniu psa!

Jaka karma dla psa jest najlepsza?

W dobie pięknych opakowań i chwytliwych haseł reklamowych łatwo się pogubić. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę wybierając karmę dla psa.

Tym, co powinno się liczyć dla każdego właściciela w pierwszej kolejności jest przejrzysty i maksymalnie naturalny skład. Im bardziej ogólny opis składników, tym większa szansa, że  producent nie ma się czym pochwalić.

Jaki powinien być skład dobrej karmy dla psa?

Składniki dobrej karmy:

 1. Wysoka zawartość mięsa w karmie – im wyżej jest w składzie – tym jest go więcej. Najlepiej, by było to mięso określane, jako świeże. Należy unikać mączek mięsnych. Mają one gorzkawy posmak, który może zniechęcić psa do jedzenia.
 2. Obecność olejów roślinnych i rybich – olej lniany lub olej z łososia to doskonałe źródło kwasów wielonienasyconych omega–3 i omega–6. Wspomagają m.in. wzrost u młodych zwierząt i działają pozytywnie na układ nerwowy.
 3. Warzywa i owoce – są one naturalnym źródłem witamin, włókna pokarmowego, przeciwutleniaczy i enzymów trawiennych.
 4. Prebiotyki FOS i MOS – zabezpieczają przewód pokarmowy przed bakteriami, poprawiają trawienie i konsystencję kału.

jak karmić psa

Czego unikać w psiej karmie?

Istnieją jednak składniki, których należy unikać w karmie. Należą do nich m.in..:

 • zboża – przede wszystkim te, które zawierają gluten – może on uczulać psy,
 • soja – obecność fitoestrogenów sojowych może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego. Zwłaszcza u zwierząt rosnących lub tych po sterylizacji,
 • sztuczne barwniki i konserwanty – mogą powodować alergię i niestrawność u psów.

jak karmić psa

Pamiętaj!

Tania karma niskiej jakości, to tylko pozorna oszczędność.

Taka dieta prędzej czy później może skończyć się z problemami zdrowotnymi u pupila. Dodatkowo im mniej mięsa w składzie, tym pies więcej musi jej zjeść, by poczuć sytość.

Sucha karma dla psa – na co zwracać uwagę?

Tym, co jest charakterystyczne dla suchej karmy jest jej niska wilgotność – oscyluje poniżej 10% wody. Jednocześnie proces suszenia sprawia, że jej kaloryczność jest 3 lub nawet 4–krotnie większa, niż karmy mokrej. To z kolei ma przełożenie na ilość podawanego pożywienia.

Zalety karmy suchej:

 • wygoda podawania
 • długi termin przydatności do spożycia
 • łatwość przechowywania (nie wymaga warunków chłodniczych)
 • łatwość odmierzenia odpowiedniej porcji
 • twarde granulki pomagają ścierać kamień nazębny
 • ekonomiczna – pies, by się najeść potrzebuje jej mniej.

jak karmić psa

Podając suchą karmę kontroluj, ile pies wypija wody w ciągu dnia.

To szczególnie istotne w przypadku szczeniąt i starszych psów. Po otwarciu przechowuj ją w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zapobiec utracie aromatu. Jeżeli pies ma skłonność do nadwagi, zwróć uwagę na kaloryczność porcji, które podajesz.

Mokra karma dla psa – na co zwracać uwagę?

Mokra karma dla psów zawiera zazwyczaj około 75% wody.

Jest także o wiele mniej kaloryczna, niż karma sucha. Z racji swojej konsystencji jest także lepszym wyborem dla psów starszych i szczeniąt, które dopiero zaczynają jeść stałe pokarmy.

Zalety karmy mokrej:

 • wysoka zawartość wody, która wpływa pozytywnie na układ moczowy i trawienny psa
 • jej konsystencja sprawia, że może być chętniej jedzona przez psy z problemami stomatologicznymi, a także zwierzęta starsze lub szczenięta
 • łatwość podawania.

Podając karmę mokrą pamiętaj, by zużyć ją jak najszybciej po otwarciu puszki lub saszetki.

jak karmić psa

Obie powinny być przechowywane wtedy w lodówce (tak samo, jak mięso). Jeśli pies je tylko karmę mokrą, to należy szczególnie kontrolować tempo powstawania u niego kamienia nazębnego. Miękki pokarm nie ściera go tak dobrze.

Czym karmić psa szczeniaka?

Szczenięta mają specjalne potrzeby, a co za tym idzie – specjalne wymagania żywieniowe. Dlatego tak istotne jest, by kupując karmę wybierać tę przeznaczoną dla młodych psów.

Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?

W przypadku ras małych (do 9 kg) i średnich (od 9 do 22,5 kg) powinno się robić to do ukończenia przez pupila roku.

U psów ras dużych (22,5 – 40 kg) i olbrzymich (powyżej 40 kg) należy okres ten przedłużyć do 18 miesięcy lub nawet dwóch lat.

Jeżeli masz wątpliwości co do momentu zmiany karmy – poradź się lekarza weterynarii.

Co powinna zawierać karma dla szczeniąt?

Młode psy mają zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego karma dla szczeniąt zawiera średnio o 300–400 kalorii więcej, niż jedzenie przeznaczone dla psów dorosłych. Karma dla młodych psów powinna mieć też co najmniej 25% białka w suchej masie (zwykle ta wartość oscyluje wokół 28–30%).

Karma dla szczeniąt powinna zawierać m.in.:

 • kwas linolowy – którego powinno być minimum 250 mg na kilogram masy ciała psa
 • DHA (jeden z kwasów omega–3) – który wspomaga rozwój mózgu, słuchu i wzroku u szczeniąt
 • argininę – która sprzyja budowaniu odporności i reguluje m.in. wydzielanie hormonu wzrostu
 • wapń – niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostno–szkieletowego. U  szczeniąt ras dużych jego zawartość powinna wynosić od 0,7% do 1,2% w suchej masie, u ras małych i średnich – od 0,7% do 1,7%
 • fosfor – wspólnie z wapniem jest kluczowy dla prawidłowego wzrostu kości. Jego zawartość powinna oscylować wokół 1%.

Najczęstsze błędy w karmieniu szczeniąt

Mimo jak najlepszych chęci właścicielom zdarza się popełniać błędy żywieniowe. Oto najczęstsze z nich.

 • zbyt dużo niepotrzebnych suplementów – niedobór mikro i makroelementów jest równie szkodliwy, jak nadmiar – m.in. w przypadku wapnia. Dlatego ewentualną suplementację skonsultuj to z lekarzem weterynarii
 • zbyt wczesne przejście na karmę dla psów dorosłych – może prowadzić do niedoborów wapnia i fosforu, a w konsekwencji zaburzać rozwój układu ruchu
 • zbyt późne przejście na karmę dla psów dorosłych – z racji jej dużej kaloryczności podawanie psu zbyt długo karmy dla szczeniąt sprzyja otyłości
 • zbyt nagłe wprowadzenie nowej karmy – układ pokarmowy młodych psów jest bardzo wrażliwy. Dlatego nowe pożywienie powinno wprowadzać się stopniowo
 • zbyt wczesne wprowadzenie suchej karmy – na początku jedzenie dla szczeniąt powinno mieć konsystencję papki. Sucha karma może stać się podstawowym posiłkiem dopiero około 4. miesiąca życia.

Jak często karmić psa?

Nie ma jednej z góry narzuconej odpowiedniej częstotliwości posiłków dla psa. Wszystko zależy od konkretnego zwierzęcia i jego sposobu życia. Tym, co należy uwzględnić jest:

 • wiek psa
 • wielkość zwierzęcia
 • tryb życia pupila
 • stopień jego aktywności
 • ogólny stan zdrowia.

Aktywny pies, który całe dnie biega lub pracuje potrzebuje bardziej kalorycznych porcji jedzenia, niż psi senior, który większość dnia leży na kanapie. Dlatego tak ważne jest, by dopasować sposób żywienia do konkretnego czworonoga.

jak karmić psa

Jak często karmić psa dorosłego?

W większości przypadków dorosłe psy najlepiej jest karmić raz – dwa razy dziennie. Jednak nie zawsze. U psów bardzo aktywnych lub pracujących lepsze będą częstsze, ale mniejsze posiłki. To samo tyczy się przedstawicieli małych ras, z racji ich mniejszego żołądka. Niezależnie od ilości posiłków staraj się zachować ich regularność.

Jak często karmić szczeniaka?

Szczeniaki rosną bardzo szybko i mają inne potrzeby, niż psy dorosłe.

Także, jeśli chodzi o częstotliwość posiłków. Pamiętaj, że te zalecenia są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od wielkości i rasy zwierzęcia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

jak karmić psa

Uwaga! Niezależnie od wieku zwierzęcia nie należy karmić go bezpośrednio przed spacerem lub zabawą. Może to prowadzić do niestrawności, a nawet skrętu żołądka (zwłaszcza w przypadku psów ras dużych). Po posiłku pozwólmy czworonogowi na minimum godzinę lub dwie odpoczynku. To samo tyczy się posiłków po aktywności. Najlepiej wstrzymać się z karmieniem przynajmniej 15–20 minut.

Jaka karma dla psa seniora jest najlepsza?

Każdy właściciel prędzej, czy później stanie przed dylematem, jak karmić starszego psa. Dlatego warto zawczasu zorientować się w tym, co powinna zawierać dieta psiego seniora i jak karmić pupila o specjalnych potrzebach żywieniowych.

Od kiedy podawać psu karmy dla seniora?

Granica uznania psa za seniora jest dość umowna i zależy w dużej mierze od jego wielkości

 • w przypadku psów ras małych (do 9 kg) jest to około 8 lat
 • w przypadku psów ras średnich (od 9 do 22,5 kg) jest to około 10 lat
 • w przypadku psów ras dużych (od 22,5 do 40 kg) jest to około 7 lat
 • w przypadku psów ras olbrzymich (powyżej 40 kg) jest to około 6 roku.

Została ona określona na podstawie momentu wzrostu częstotliwości występowania przewlekłej niewydolności nerek – choroby charakterystycznej dla wieku starszego. Jak w większości spraw związanych z żywieniem kluczowa jest obserwacja zwierzęcia i jego potrzeb.

Co powinna zawierać dieta starszego psa?

W przypadku starszych psów jakość i skład karmy mają duże znaczenie przy prewencji chorób wieku podeszłego. Dlatego kupując karmę dla dojrzałego zwierzęcia szukaj w składzie przede wszystkim:

 • obniżonej zawartości białka (do 19–21%) – odciąża to nerki psa i ma to duże znaczenie przy prewencji przewlekłej niewydolności tego narządu
 • obniżonej zawartości fosforu – podobnie jak w przypadku białka pozwala to odciążyć nerki. Jego zawartość oscyluje wokół  (do 0,8–0,9%)
 • wielonienasyconych kwasów omega–6 – na przykład oleju z wiesiołka lub oleju ogórecznika. To zalecenie dotyczy przede wszystkim zwierząt z problemami dermatologicznymi, zmagających się z pogorszeniem kondycji sierści i skóry
 • waliny, leucyny lub izoleucyny – które działają wspomagająco przy spadku masy mięśniowej i osłabienia napięcia mięśniowego
 • probiotyków i prebiotyków – działających wspierająco na mikroflorę jelitową. Ich obecność w karmie pomaga w walce z niestrawnością i gorszym przyswajaniem karmy
 • DHA – czyli jednego z kwasów omega–3. Są one szczególnie wskazane przy pogorszeniu funkcjonowania układu nerwowego i zaburzeniu funkcji poznawczych. Wykazują także silne działanie przeciwzapalne
 • glukozaminy – która wspomaga pracę stawów i przeciwdziała zaburzeniom w ich obrębie. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku psów ras dużych.

Jak karmić psa, kiedy staje się seniorem? Jego dieta powinna być lekkostrawna i wysokiej jakości. Wszystko po to, by maksymalnie odciążyć jego układ pokarmowy.

Jak żywić psa alergika?

Karmienie psa ze skłonnością do alergii to prawdziwe wyzwanie dla właściciela. Zwłaszcza, gdy nie ma się czasu na samodzielne gotowanie i trzeba polegać na składzie gotowych karm. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które uwzględniają potrzeby takich czworonogów

jak karmić psa

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Chociaż alergia może dotknąć psy w każdym wieku, to najczęściej występuje ona u tych, które nie skończyły roku.

Szczególnie narażone są na to owczarki niemieckie, buldogi francuskie i angielskie, cocker spaniele, mopsy, bulteriery i golden retrievery.

Najczęstszymi objawami alergii u psów są:

 • świąd
 • wylizywanie sierści
 • uporczywe drapanie się i ocieranie
 • zaczerwienione okolice pyska, uszu i brzucha
 • wylizywanie i wygryzanie łap – szczególnie przestrzeni między opuszkami
 • nieprzyjemnie pachnąca skóra
 • zapalenie ucha zewnętrznego
 • rzadsze objawy to gazy, biegunka lub wymioty.

Objawy te można zaobserwować od 4 do 24 godzin po spożyciu alergenu.

Jakie składniki psiej karmy uczulają najczęściej?

Kupując karmę dla psa alergika należy unikać określonych produktów, które najczęściej wywołują reakcję alergiczną organizmu.

jak karmić psaJeżeli wiesz, lub podejrzewasz, że któryś ze składników może powodować alergię wyklucz go całkowicie z diety psa i obserwuj reakcję. Poprawa powinna nastąpić po około 2 miesiącach. Jeżeli tak się nie stanie – należy szukać dalej.

By minimalizować ryzyko alergii wybieraj przede wszystkim karmy bez zbóż i z jednym źródłem białka, np. zarówno suche jak i mokre karmy RAW PALEO. Dzięki przejrzystym składowi masz pewność, co dostaje Twój pies.

Pamiętaj! Jeżeli podejrzewasz alergię u pupila najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pomoże to wykluczyć możliwe choroby skóry.

Co robić, gdy pies nie chce jeść?

Kłopoty z psim niejadkiem są jednym z częstszych problemów, z którym muszą się borykać właściciele pupili. By skutecznie z nim walczyć warto najpierw poznać możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

Przyczyny braku apetytu u psa:

Przekarmienie 

Zbyt obfite porcje powodują, że pies nie jest w stanie zjeść całego posiłku. To też domena pupili, którzy mają stały dostęp do jedzenia poza stałymi porami karmienia..

Problemy z zębami lub dziąsłami

Wszelkie choroby w obrębie pyska mogą zniechęcać psa do jedzenia. Winne są ból lub dyskomfort związany z gryzieniem (zwłaszcza suchej karmy). Dlatego, jeśli czworonóg jest wyraźnie głody, a mimo to wypluwa pożywienie lub mocno trąca miskę – udaj się do lekarza weterynarii.

 1. Źle dobrana karma – zdarza się, że dana karma psu zwyczajnie nie pasuje pod względem konsystencji lub smaku. Wtedy warto spróbować innej – oczywiście wprowadzając ją stopniowo.
 2. Choroby – jeżeli pies nie ma apetytu, a do tego jest osowiały i brakuje mu energii – należy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii. Może to być objaw poważniejszych schorzeń, takich jak np. babszejoza lub problemy związane z układem trawiennym albo moczowym.
 3. Problemy natury psychicznej – zdarza się, że pies odmawia jedzenia w reakcji na wyjazd opiekuna. Zdarza się to też w wyniku pojawienia się w rodzinie noworodka, lub nowego czworonoga. Jeśli podejrzewasz taką przyczynę u swojego pupila – skonsultuj się z behawiorystą.

Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść karmy?

Jeżeli pies jest jednak zdrowy i pełen werwy, a mimo to odmawia jedzenia – wypróbuj nasze triki! Dzięki nim jest duża szansa, że pupil na nowo zapała miłością do zawartości miski.

Sposoby na psiego niejadka:

 1. Ogranicz jedzenie – zamiast stałego dostępu do karmy wydzielaj ją 1–2 razy dziennie.
 2. Zabieraj miskę z niedojedzoną karmą – pozwól psu w spokoju zjeść, ale zabierz miskę, gdy zobaczysz, że skończył posiłek.
 3. Rozbudź psią ciekawość – jedzenie możesz podawać psu w kongu albo w macie węchowej.
 4. Karm psa po wysiłku – oczywiście po odczekaniu, aż odsapnie. Jest szansa, że po zabawie lub treningu chętniej zje zaplanowany posiłek.
 5. Próbuj nowych smaków – jeżeli pies przestał jeść dotychczasową karmę możesz spróbować podać mu inną. Oczywiście wprowadzaną stopniowo do diety.

Pamiętaj! Paradoksalnie pies może odmówić jedzenia karmy z powodu… jej bardzo wysokiej jakości. Brak sztucznych aromatów może początkowo zniechęcać psy przyzwyczajone do karm marketowych. Dlatego tak ważne jest, by pożywienie wprowadzać stopniowo. Najpierw, niech nowa karma stanowi ⅕ dotychczasowej. Po kilku dniach te proporcje można zwiększać, aż momentu, w którym nowa karma będzie całym posiłkiem.

jak karmić psa

Jak karmić psa – zdrowo i dobrze?

Jak widzisz psia dieta to naprawdę poważna sprawa. Dlatego warto powierzyć jej skomponowanie zaufanym specjalistom. Suche i mokre karmy RAW PALEO od VetExpert powstały przy konsultacji z najlepszymi lekarzami weterynarii i hodowcami. Wybierając je masz pewność, że dajesz swojemu psu najwyższej jakości pożywienie.

Karmy RAW PALEO od VetExpert:

 • nie zawierają zbóż
 • mają jedno źródło białka
 • posiadają mięso i podroby najwyższej jakości
 • nie zawierają sztucznych barwników, polepszaczy smaku i konserwantów
 • stanowią bogactwo kwasów omega–3.

O jakości naszych produktów świadczy fakt, że RAW PALEO została wyróżniona tytułem Dobra Marka 2019 – Jakość, Zaufanie, Renoma w kategorii Odkrycie Roku. Karmy RAW PALEO to początek supernaturalnej rewolucji w żywieniu Twojego psa.

 

bool(false)