Czym i jak karmić psa seniora?

Wielu opiekunów psów ma spory problem z przyznaniem, że ich ukochany przyjaciel nie jest już beztroskim, pełnym sił zwierzęciem w kwiecie wieku, ale staje się – po prostu – stary. Z jednej strony trudno się im dziwić. Z drugiej jednak zaprzeczanie upływowi czasu jest o tyle niewskazane, że starszy pies może mieć specyficzne potrzeby żywieniowe.

Nowe potrzeby definiowane są z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Im szybciej je dostrzeżemy, tym mniejszy będzie dla psa ciężar, który przyniesie mu starość. W artykule omówimy moment, w którym należy zmienić pokarm oraz czym i jak karmić psa seniora. 

Zanim przejdziesz do artykułu sprawdź co wiesz o żywieniu psa!

Wolisz format wideo? Zachęcamy do oglądania. Treść całego artykułu znajduje się poniżej ⬇️

Jak odróżnić psa dorosłego od psa dojrzałego?

Oprócz bariery emocjonalnej pojawia się drugi problem. Mianowicie, określenie momentu kiedy psiaka możemy nazwać seniorem i wprowadzać zmiany w jego diecie. Okazuje się, że precyzyjne wskazanie granicy pomiędzy psem dorosłym i psem starym jest trudne również dla… specjalistów. 

Z czego to wynika? Za kryterium starzenia możemy przyjąć niższą zdolność narządów do pełnienia ich funkcji. W takim wypadku proces ten zaczyna się bezpośrednio po tym, gdy pies… stanie się dorosły.

Oczywiście nikt nie wpadłby na pomysł, by na przykład 2- czy 4-letniego psa uważać za starego. Dlatego w praktyce weterynaryjnej ów graniczny wiek wyznaczony został na podstawie ryzyka zapadnięcia na najczęstszą przypadłość starzejących się psów. A dokładnie na przewlekłą niewydolność nerek.

kiedy pies jest dojrzały stary

Jest to praktyka dobra, ale i tak dopuszczająca dość spory margines błędu. Doskonale ukazuje to poniższa tabela. Jak widać, wśród psów małych za starego może być jednocześnie uznany pies, który:

  • ledwo co skończył 10 lat,
  • ale w sprzyjających warunkach psem dojrzałym nazwiemy czternastolatka.

Tabela potwierdza również przykrą dla właścicieli psów dużych, powszechną wiedzę: im większy pies, tym szybciej się starzeje.

jak karmić psa seniora

Jak karmić psa seniora?

Nie tylko jednak wskazanie momentu, w którym powinniśmy zacząć mówić o psie starym, jest kłopotliwe. Badacze oraz producenci karm wypracowali dość ścisłe standardy żywienia szczeniąt oraz psów dorosłych. Niestety dla psów starzejących się takich wytycznych – z dwoma wyjątkami – w zasadzie nie ma.

Niespecjalnie wiadomo, jakie konsekwencje dla diety zwierzęcia powinno przynosić stwierdzenie, że mamy już do czynienia z psem starym. Jakie to jednak potrzeby, skoro nie wypracowano standardów jak karmić psa seniora? 

Jaki powinien być skład karm dla psów starszych?

Powszechność przewlekłej niewydolności nerek, jako wyznacznik dojrzałości, stała się także podstawą przygotowania receptur karm dla psów starszych. Dla psów dotkniętych tą chorobą (w tym także tych, u których przebiega jeszcze bezobjawowo), zaleca się dietę o obniżonej zawartości białka i fosforu, gdyż składniki te są obciążające dla nerek.

jak żywić psa dojrzałego starszego

I dokładnie ten fakt jest uwzględniany w większości karm przeznaczonych dla psów dojrzałych: zawartość białka została w nich obniżona do 19-22% w suchej masie, natomiast fosforu do 0,8-0,9%.

Drugim wyznacznikiem podeszłego wieku psa jest spadek tempa metabolizmu, który prowadzi do przyrostu tkanki tłuszczowej kosztem masy mięśniowej. I nie chodzi tu bynajmniej o otyłość, chociaż ta też może się pojawić.

Konsekwencje są istotne. W związku z tym, że tkanka tłuszczowa dużo gorzej (ok. 4,5 razy) „magazynuje” wodę, niż tkanka mięśniowa, pies narażony jest na zwiększone ryzyko odwodnienia. Ryzyko to jest tym większe, że starsze psy często po prostu zbyt mało piją.

Z tego powodu to właśnie wodę należałoby uznać za najważniejszy składnik pokarmowy w diecie psów starszych. Jeżeli zadamy sobie pytanie: jak karmić psa seniora? Podstawową odpowiedzią będzie: zawsze pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności pokarmu. 

najwazniejszy składnik w diecie psa starego dojrzałego

Jak jeszcze wesprzeć starszego psa? Przede wszystkim – indywidualne podejście

Na tym jednak „uniwersalne” wytyczne się kończą. Starość psa, to podobnie jak u ludzi, kolejno manifestujące się, najróżniejsze problemy ze zdrowiem. Podobnie jak u ludzi odpowiednia dieta może łagodzić objawy lub wspierać kurację. Jednak każdej z chorób mogą towarzyszyć różne zalecenia dietetyczne.

Przyjrzyjmy się zatem najbardziej powszechnym problemom dotykającym psy starsze i zobaczmy, jak karmić psa seniora, by problemom tym przeciwdziałać.

     – W przypadku problemów dermatologicznych (utrata elastyczności skóry lub pogorszenie wyglądu sierści), istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczanie zwiększonych ilości kwasów omega-6. Korzystna może okazać zwiększona dawka biotyny i cynku.

     – Gdy ubytek masy mięśniowej jest zbyt duży, zalecane jest podawanie substancji wspomagających odbudowę tej tkanki. W szczególności HMB (kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy) lub rozgałęzionych aminokwasów (walina, izoleucyna i leucyna).

    – Jeśli ubytkowi masy mięśniowej towarzyszy także ubytek tkanki tłuszczowej, niezbędne będzie prawdopodobnie podawanie karmy o zwiększonej kaloryczności.

    – Psom ras dużych i olbrzymich często rutynowo podaje się karmy o zwiększonej zawartości glukozaminy i chondroityny. Substancje te redukują ryzyko wystąpienia zaburzeń stawowych. Zalecana jest także suplementacja kwasami omega-3. Ich działanie przeciwzapalne, może łagodzić takie stany układu kostno-stawowego.

    – Karmy dla zwierząt dojrzałych powinny także zawierać zwiększoną ilość przeciwutleniaczy, spowalniających proces wolnorodnikowych uszkodzeń układu nerwowego. Jeśli u psa pojawią się zmiany w zachowaniu, będące skutkiem postępującego upośledzenia funkcji układu nerwowego, rozwiązaniem mogą okazać się produkty o zwiększonej zawartości tryptofanu lub takich substancji, jak alfa-kazozepina.

    – Karmy dla zwierząt starszych powinny być generalnie lekkostrawne. Sprzyjać temu mogą nie tylko wysoka jakość zawartego nich białka, ale także obecność prebiotyków, wspierających mikroflorę jelitową zwierząt. Niektóre karmy zawierają także probiotyki, ale nie jest jeszcze jasne, czy ich dodatek do karm jest efektywny.

    – Wreszcie, istotne mogą okazać się dodatki substancji wspomagających higienę jamy ustnej. Wydaje się, że najbardziej wartościowe są spośród nich te, które mają na celu ograniczenie liczebności flory bakteryjnej w jamie ustnej psa.

Kieruj się zaleceniami lekarza weterynarii

Kończąc, warto podkreślić raz jeszcze, że dieta w przypadku psów starszych pełni rolę nie tylko stricte żywieniową, ale także wspomagającą psa w walce z pojawiającymi się chorobami i przypadłościami.

Warto więc, abyś dobierając odpowiednią karmę lub suplementy kierował się nie tylko informacjami zamieszczonymi przez producenta. Przede wszystkim kieruj się zaleceniami lekarza weterynarii. W wieku, w którym jest Twój pies, jego pomoc będzie szczególnie cenna.